Jak wzmocnić włosy?

Jak wzmocnić włosy

Jak wzmocnić włosy?

Wypadanie włosów to defekt, który wpływa negatywnie na nastrój i poczucie atrakcyjności. Łysienie może być spowodowane wieloma czynnikami i dotyczy kobiet i mężczyzn. Jak wzmocnić włosy? Dowiedzmy się więc, jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów i jakie zabiegi w klinice medycyny estetycznej w Warszawie pomogą na ten problem.

Jak wzmocnić włosy

Jaka jest budowa włosa?

 

Włos składa się z mieszka włosowego, korzenia i łodygi. Te elementy są zbudowane ze struktur łańcuchowych keratyny z wiązaniami dwusiarczkowymi, wodorowymi, jonowymi i peptydowymi. Co ciekawe, włosy na skalpie znajdują się w różnej fazie wzrostu. Dzięki czemu w naturalny sposób możliwe jest uniknięcie łysienia. Etapy wzrostu włosa to:

– anagen – wzrost,

– katagen – okres przejściowy,

– telogen – spoczynek. 

W przypadku, gdy zajdzie zaburzenie tych etapów może dojść np. do łysienia telogenowego. Porost włosów na głowie jest ukośny, a na skalpie tworzą się naturalne wiry czy sekcje. Statystycznie zdrowy człowiek w ciągu dnia traci 100 włosów, a przekroczenie tej liczby jest objawem nieprawidłowości. 

Przyczyny wypadania włosów

 

Wiele osób zastanawia się, jakie są przyczyny wypadania włosów. Wśród najczęściej występujących wymienia się:

– wahania hormonalne,

– uwarunkowania genetyczne,

– urazy mechaniczne,

– agresywną stylizację i koloryzację,

– bliznowacenie,

– samookaleczenie,

– niedożywienie,

– nadmierny stres, 

– farmakologia i terapie immunosupresyjne,

– choroby autoimmunologiczne i metaboliczne.

Zdiagnozowanie właściwej przyczyny wypadania włosów jest kluczowe przy dobraniu właściwego leczenia łysienia

Sposoby leczenia łysienia

 

Jakie są sposoby leczenia łysienia? To w dużej mierze zależne jest od przyczyny wypadania włosów. Jeśli problem ma podłoże psychologiczne, niezwykle istotna jest terapia. W przypadku niedożywienia pacjent powinien zadbać o wdrożenie zbilansowanej diety. Wśród popularnych sposobów leczenia łysienia np. androgenowego wymienia się: wcierki do skóry głowy z zawartością prednizolonu lub minoksydylu. Zastosowanie znajduje także farmakologia z lekami z grupy antyandrogenów. Wiele osób decyduje się na wsparcie naturalnych procesów organizmu z wykorzystaniem suplementów z wyciągiem z palmy sabałowej, krzemu czy też biotyny. Pomocne w leczeniu łysienia są również zabiegi medycyny estetycznej.

Jak wzmocnić włosy? Zabiegi w gabinecie

medycyny estetycznej w Warszawie

 

Zabiegi na włosy pozwalają na pobudzenie ich porostu i wsparcie lepszego ukrwienia skalpu. Oto procedury wskazane przy problemie łysienia.

Laserowa stymulacja włosów – laser tulowy

 

Zastosowanie lasera tulowego jest popularne przy leczeniu przebarwień, odmładzaniu skóry i problemie przerzedzających się włosów. Jego wiązka o długości 1927 nm nie doprowadza do oparzenia skalpu czy zniszczenia warstwy rogowej skóry. W tkance tworzą się mikrokanaliki, które stymulują skórę do regeneracji, a poza tym pozwalają na aplikację substancji odżywczych. Popularnym rozwiązaniem przy wsparciu porostu włosów jest zastosowanie terapii łączonej, czyli np. lasera tulowego i kosmeceutyków. 

Mikronakłuwanie

 

Mikronakłuwanie jest wykonywane przez specjalny pen wyposażony w kartridż z 16 wymiennymi igłami. Podczas jego zastosowania dochodzi do stymulacji skalpu do odnowy, pobudzenia ukrwienia i aktywności kolagenu oraz elastyny. W tkance powstają mikrootwory pozwalające na lepsze wchłanianie się substancji aktywnych, np. osocza bogatopłytkowego, aminokwasów czy koktajli witaminowych oraz peptydowych.

Terapia peptydowa

 

Terapia peptydowa polega na podawaniu koktajli peptydowych poprzez iniekcje śródskórne. Celem zabiegu jest powstrzymanie łysienia i aktywizacja mieszków włosowych. Skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona. Liczba zabiegów do osiągnięcia pełnego efektu terapeutycznego jest ustalana indywidualnie, a sesje odbywają się co ok. 2-3 tygodnie. 

Osocze bogatopłytkowe

 

Dużą efektywnością przy leczeniu łysienia cieszą się iniekcje osocza bogatopłytkowego. To preparat autologiczny odwirowywany z krwi własnej pacjenta. Znajduje się w nim wysokie stężenie krwinek płytkowych. Przyczynia się do regeneracji, odnowy i szybszego procesu gojenia. Wspiera porost włosów i zdrowie skalpu. 

Dobór odpowiedniego zabiegu na włosy jest zależny od uwarunkowań zdrowotnych pacjenta i ewentualnych przeciwwskazań. 

Przeszczep komórek macierzystych

z tkanki tłuszczowej

 

Komórki macierzyste stymulują tkankę do silnej regeneracji. Mogą one być pozyskiwane z krwi obwodowej, szpiku kostnego czy też tkanki tłuszczowej pacjenta. To ostatnie rozwiązanie ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, również przy problemie nadmiernego wypadania włosów. Tkankę tłuszczową pobiera się przy podaniu znieczulenia miejscowego. Zabieg może być połączony z liposukcją. Następnie komórki macierzyste są odwirowywane w specjalnym urządzeniu i podawane w skalp głowy poprzez mezoterapię igłową. W efekcie skóra silnie się regeneruje, a mieszki włosowe są pobudzone do wzrostu.

 

 

Piśmiennictwo

 

http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf, dostępne 28.05.2024

A. nb  Zapała, Leczenie oraz kamuflaż łysienia [w:] Kosmetologia Estetyczna 5/2019, vol.8,  s.671-676.

https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_23_064-068.pdf, dostępne 28.05.2024

https://repozytorium.ka.edu.pl/server/api/core/bitstreams/1a28fbfe-7a30-4259-b854-295554a3c799/content, dostępne 28.05.2024



Data aktualizacji:13.06.2024

Icon

Szukaj

+48 600 380 741