Jak wygląda zabieg plastyki powiek górnych?

Jak wygląda zabieg plastyki powiek górnych

Jak wygląda zabieg plastyki powiek górnych?

Dowiedzmy się, jak wygląda zabieg plastyki powiek górnych, jakimi metodami można go wykonać i jakie są wskazania do procedury w klinice medycyny estetycznej.

Jak wygląda zabieg plastyki powiek górnych

Jakie są przyczyny opadania powiek?

 

Istnieje wiele przyczyn opadania powiek górnych. Dochodzi do nich na skutek procesów starzenia (spadek poziomu kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny w organizmie). Starzenie się to nie jedyna przyczyna opadania górnej poweki – odpowiedzialne za nie są wahania hormonalne, uwarunkowania genetyczne czy też zaburzenia metaboliczne. Opadanie powiek może być podyktowane wystąpieniem schorzeń – porażeniem mięśni, osłabieniem mięśni dźwigacza czy obrzękiem limfatycznym. Przyczyn opadania powiek należy upatrywać we wpływie czynników zewnętrznych –  przykładem jest długotrwała praca przed komputerem przy niewłaściwym oświetleniu. Często z opadaniem powieki związana jest ptoza. Reasumując, opadanie górnej powieki może powodować defekt estetyczny, ale i prowadzić do reperkusji tj. ograniczenie pola widzenia. 

Kiedy powinno się wykonać zabieg

plastyki powieki górnej?

 

Do zabiegu kwalifikuje lekarz. Wskazania to: asymetrie oczu, opadająca powieka górna, przepukliny tłuszczowe w obrębie powiek. Wskazaniem jest ptoza czy zawężone pole widzenia. Plastyka powieki górnej pozwala na poprawę codziennego funkcjonowania, a także wizualne odmłodzenie wyglądu twarzy pacjenta.

Korekta powiek górnych

– przeciwwskazania

 

Nie każdy może poddać się zabiegowi chirurgicznej korekty powiek w klinice medycyny estetycznej w Warszawie. Pacjentki będące w ciąży lub karmiące piersią nie mogą skorzystać z blefaroplastyki. Z zabiegu wyklucza nadciśnienie tętnicze, aktywne nowotwory, choroby autoimmunologiczne, aktywne infekcje i bliznowce w rejonie zabiegowym. Wykluczenie przeciwwskazań pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa zabiegu i jest wymagane do kwalifikacji do procedury.

Przygotowanie do operacji powiek górnych

 

Podczas wywiadu lekarskiego specjalista przekazuje informacje o zaleceniach, do których należy się stosować przed zabiegiem. Wskazana jest rezygnacja ze spożywania alkoholu i palenia papierosów na 14 dni przed operacją. Podobnie jak przyjmowanie preparatów, leków i ziół rozrzedzających krew.

Plastyka powiek górnych – przebieg procedury chirurgicznej blefaroplastyki

 

Jak wygląda zabieg plastyki powiek górnych? Na sali zabiegowej pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe – w niektórych przypadkach można zastosować sedację lub pełną narkozę. Lekarz zaznacza na powiekach linie cięć. U kobiet powinny one być wykonane w odległości 8-10 mm od brzegu powieki górnej i 10-15 milimetrów poniżej brwi. Budowa anatomiczna mężczyzn jest inna, dlatego cięcie wykonuje się 6-8 mm od wolnego brzegu powieki i 15-20 poniżej brwi. Chirurg dezynfekuje pole zabiegowe, a następnie dokonuje nacięcia skóry powiek w załamaniu powieki górnej. Następnie dokonuje resekcji nadmiaru skóry i tkanek miękkich. Wycięty fragment skóry ma postać paska. Często usuwa się przepukliny tłuszczowe. Odsłonięty mięsień jest obkurczany za pomocą diatermii. Po usunięciu nadmiaru skóry podczas blefaroplastyki powiek chirurg zakłada szef i opatrunek.

Precyzyjne cięcie wykonane przez doświadczonego operatora pozostawia niewielkie blizny – ponieważ cięcia ukryte są w naturalnym załamaniu powieki. Blefaroplastyka powiek jest to zabieg o potwierdzonej skuteczności działania. Jeśli nie ma  wskazań, lekarz może zaproponować zabiegi plazmą lub laserem, które cechują się mniejszą inwazyjnością od zabiegu chirurgicznego. 

Zalecenia po chirurgicznej

plastyce powiek

 

Zabieg korekty powiek górnych wiąże się z krótką rekonwalescencją. Normalnymi objawami po zabiegu są: zasinienie, opuchlizna i tkliwość okolicy zabiegowej. Ustępują w ciągu 10-14 dni. Zaleca się stosowanie kropli, które pomagają w redukcji wrażliwości oczu. Odradza się korzystania z basenu, sauny, solarium – minimum przez 10 dni. Po chirurgicznej plastyce powiek nie wolno się opalać i uprawiać sportu przez ten okres. Pacjent nie powinien spożywać alkoholu i preparatów rozrzedzających krew.

 

Sprawdź także: laser frakcyjny CO2 i toksyna botulinowa.

Piśmiennictwo

 

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010

Edbom-Kolarz A., Marcinkowski J. Zmiany zwyrodnieniowe w narządzie wzroku postępujące wraz z wiekiem – i możliwości działań profilaktycznych w tym obszarze. Hygeia Public Health. 2011; 46 (4): 442–447

Krajewska-Węglewicz Larysa, Banach Marta, Skopiński Piotr, Dorobek Małgorzata, Sempińska-Szewczyk Joanna, Filipiak Ewa, Metody chirurgiczne leczenia opadania powiek w kontekście historycznym, [w:] Przegląd Lekarski, Tom 76, numer 2, s. 83-86.



Data aktualizacji: 26.01.2024

Icon

Szukaj

+48 600 380 741