Jak szybko rosną włosy?

Jak szybko rosną włosy

Jak szybko rosną włosy?

Na tempo wzrostu włosów wpływ ma szereg czynników tj. uwarunkowania genetyczne, płeć, dieta czy wiek. Czy możemy dokładnie określić ile centymetrów miesięcznie rosną włosy? Jakie zabiegi medycyny estetycznej skutecznie wspomagają porost włosów? 

Jak szybko rosną włosy

Funkcje i budowa włosów

 

Włosy u człowieka pełnią przede wszystkim funkcję ochronną. Chronią przed promieniowaniem UV, niską temperaturą, owadami czy urazami. Ich rolą jest rozprowadzanie łoju i potu z gruczołów apokrynowych oraz stanowią narząd czuciowy. Włosy posiadają wymiar kulturowy, społeczny i seksualny, dlatego utrata włosów lub łysienie jest przyczyną spadku samooceny pacjentów. 

Włos składa się z łodygi i korzenia. Łodyga jest martwą częścią włosa wystającą ponad skórę, a korzeń to część, która znajduje się pod powierzchnią skóry i jest żywa. Dużą rolę w budowie włosa odgrywają cebulki i mieszki włosowe. Cebulka (inaczej opuszka) to zakończenie włosa znajdujące się na brodawce włosa. Z kolei mieszki włosowe to zagłębienia, z których wyrastają włosy. Znajdujące się w mieszkach włosowych wybrzuszenia zawierają komórki macierzyste skóry – ich degradacja, do której dochodzi w wyniku niektórych chorób tj. łysienie bliznowaciejące prowadzi do trwałej dysfunkcji w produkcji włosa.

Fizjologia włosów, czyli jak szybko rosną włosy?

 

Tempo wzrostu włosów nie jest jednakowe u wszystkich pacjentów, ponieważ jest ono zależne od indywidualnych wskazań, wieku i takich czynników jak: dieta czy warunki środowiskowe. Przyjmuje się jednak, że włosy rosną średnio 0,3 mm na dobę, co zapewnia nam 1 cm na miesiąc. Stowarzyszenie Trychologiczne podaje z kolei, iż wzrost włosów wynosi od 0,5 cm do 1,7 cm miesięcznie. 

Jak wyglądają fazy wzrostu włosa?

 

Każdy włos rośnie kilka lat, a później wypada. Każde pasmo włosów jest na różnych etapach cyklu, przez co ludzie nie tracą wszystkich włosów naraz. Na miejsce wypadniętego włosa od razu pojawia się kolejny. Zasadniczo cykl wzrostowy włosów składa się z 3 faz.

Pierwsza to anagen (faza wzrostu włosa). Jest to najdłuższa faza z cyklu trwająca od 3 do 6 lat. Kobiety mają dłuższe włosy, co wynika z tego, że faza anagenu trwa u nich dłużej. Długość tej fazy warunkuje długość włosów. Druga faza wzrostu włosa – katagenu trwa od 1 do 2 tygodni – mieszek się kurczy, a brodawka ulega zmniejszeniu. Ostatnią fazą jest telogen – trwa od 2 do 4 miesięcy i wówczas dochodzi do oddzielenia się włosa od brodawki i wypadania go.  

Jak szybko rosną włosy?

– czynniki przyśpieszające porost włosów

 

Porost włosów może wspomóc odpowiednia dieta bogata w cynk, żelazo, miedź, witaminy A, B6 i E. Nie bez znaczenia jest odpowiednia pielęgnacja. Na to jak szybko rosną włosy wpływ ma również wiek, bo włosy najszybciej rosną w okresie pomiędzy 15 a 30 rokiem życia. Inne czynniki to: uwarunkowania genetyczne, płeć, typ włosów oraz pory roku – latem włosy rosną szybciej. 

Czynniki spowalniające porost włosów

 

Zły wpływ na tempo wzrostu włosów ma nieprawidłowa dieta, palenie papierosów, stres czy niedobory witamin. Na opóźnienie wzrostu włosów lub ich wypadanie mają wpływ choroby jak: cukrzyca, choroba Hashimoto, a nawet gorączka czy zapalenie płuc. Wpływ na wypadanie włosów mogą mieć zaburzenia psychiczne jak depresja czy też choroby psychiczne – trichotillomania. 

Zabiegi medycyny estetycznej

– mezoterapia igłowa  i terapia peptydowa

 

Porost włosów można wspierać szamponami, maskami na włosy czy wcierkami. Odpowiednio opracowana dieta czy też suplementy diety także mogą wspomóc wzrost włosów. Czasem jednak dieta czy domowa pielęgnacja okazują się niewystarczające. 

W klinice medycyny estetycznej w Warszawie po przeprowadzeniu konsultacji możemy zaproponować skuteczne metody zabiegowe na porost włosów. Najwyraźniejsze efekty przynosi mezoterapia igłowa skóry głowy wspomagana osoczem bogatopłytkowym lub komórkami macierzystymi. Mezoterapia polega na kontrolowanych iniekcjach skóry głowy, które wywołują procesy regeneracyjne. Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z krwi własnej pacjenta i podawane drogą mezoterapii wzmacnia cebulki włosów i wspiera aktywnie porost włosów. Osocze to odwirowana krew pobierana z żyły pacjenta, natomiast komórki macierzyste uzyskuje się z komórek tłuszczowych. Lekarz pobiera je z fałdów brzusznych bądź ud. Przygotowany preparat jest wstrzykiwany w skórę głowy. Mezoterapia skóry głowy z komórkami macierzystymi zapewnia przede wszystkim rewitalizację i regenerację cebulek włosów.

Alternatywą jest terapia peptydowa. Dzięki niej substancje aktywne są stopniowo uwalniane, co poprawia efekt zabiegu. Peptydy (mieszanka 7 aminokwasów i kwasu hialuronowego) działają na łodygę włosa, mieszki włosowe oraz cebulki. Peptydy stymulują krążenie, rewitalizują mieszki włosowe, poprawiają ukrwienie skóry głowy oraz przyczyniają się do porostu włosów. 

 

Piśmiennictwo

 

Siamak Moghadam-Kia, MD, Andrew g. Franks Jr, MD, [w:] Choroby autoimmunologiczne a utrata włosów, Dermatologia po Dyplomie 2013;4(5): s. 38-56.

P. Styczeń, Włosom na ratunek, [w:] Art Of Beauty Nr 2 2015. 



Data aktualizacji:18.10.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741