Jak powstają zakola?

Jak powstają zakola

Jak powstają zakola?

Zakola są skutkiem łysienia androgenowego. Postawienie odpowiedniej diagnozy jest kluczowe w dobraniu efektywnego leczenia, które najczęściej obejmuje przyjmowanie finasterydu i zmianę diety, a także trybu życia. Wysoką skuteczność w leczeniu łysienia wykazuje mezoterapia mikroigłowa skóry głowy bazująca na peptydach i osoczu bogatopłytkowym. Jak powstają zakola i kto jest na nie najbardziej narażony? 

Jak powstają zakola

Zakola – charakterystyka

 

Zakola są to obszary łysej skóry, które występują na linii czoła i w obrębie skroni. Przerzedzeniu może ulec również czubek głowy. Zakola to objaw łysienia androgenowego – najczęstszego typu łysienia diagnozowanego u mężczyzn. Charakterystycznym objawem łysienia androgenowego jest przerzedzenie włosów w obrębie skroni, które pogłębia się, prowadząc do całkowitego wyłysienia. 

Jak powstają zakola?

 

Łysienie androgenowe jest zjawiskiem o złożonej etiologii. Bardzo często ma podłoże genetyczne, ale i decydujące znaczenie w rozwoju choroby odgrywają czynniki takie jak: wiek, stres, dieta, poziom androgenów w organizmie, nieprawidłowa pielęgnacja włosów. Patomechanizm łysienia androgenowego związany jest z wysokim poziomem hormonów męskich – androgenów. Receptory androgenowe (AR) biorą udział w produkcji dihydrotestosteronu (DHT, dihydrotestosterone) w mieszku włosowym. Powstaje na skutek przekształcenia testosteronu w jego aktywną formę – dihydrotestosteron (DHT).

DHT jest to hormon, który odpowiada za obkurczenie i miniaturyzację mieszków włosowych, czego konsekwencją jest dysfunkcja wzrostu włosów i miejscowe wypadanie włosów. To nie jedyne negatywne działanie DHT – hormon przyczynia się do skrócenia czasu anagenu i wydłużenia telogenu. 

Jak wygląda diagnostyka łysienia androgenowego?

 

Niezbędna jest wizyta u lekarza. Podstawowymi metodami diagnostycznymi są: szczegółowy wywiad z pacjentem, badanie fizykalne, badanie z wykorzystaniem trichoskopu. Wywiad pozwala ustalić możliwe przyczyny łysienia oraz odrzucić przeciwwskazania do zaproponowanej terapii. Badanie fizykalne ma na celu ocenę kondycji i objętości włosów. 

Sposoby na zakola

 

Zakola mogą pojawiać się już w wieku nastoletnim, charakteryzując się niewielkim cofnięciem linii włosów lub głębokim hariline’em, gdy linia włosów przypomina literę M, U lub V. Po konsultacji z lekarzem pacjenci z potwierdzoną diagnozą łysienia androgenowego powinni zmienić styl życia (ograniczenie stresu), wdrożyć dietę bogatą w białko – mięso, ryby, soję i soczewicę. Warto postawić na jadłospis oparty o produkty z niskim indeksem glikemicznym. Do innych sposobów na zakola będących objawem łysienia androgenowego należy leczenie farmakologiczne. Lekarz zwykle przepisuje leki ogólnoustrojowe. Powszechnym sposobem leczenia tego rodzaju łysienia jest finasteryd, ponieważ substancja hamuje powstawanie DHT za sprawą blokowania enzymu 5-a-redutazy. Stosuje się również kosmetyki do włosów czy różnego rodzaju wcierki na zatrzymanie objawów wypadania włosów. 

Zabiegi na zakola – klinika medycyny estetycznej w Warszawie

 

Mezoterapia igłowa + peptydy

 

Zakola można skutecznie leczyć w klinice medycyny estetycznej. Wszystkie zabiegi poprzedzone są wnikliwym wywiadem medycznym, przeprowadzeniem odpowiedniej diagnostyki i odrzuceniem ewentualnych przeciwwskazań. Terapia peptydowa jest małoinwazyjną metodą polegającą na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatem zawierającym kompleks peptydów z dodatkiem kwasu hialuronowego (mezoterapia skóry głowy)Peptydy działają na skórę głowy oraz cebulki. Wzmacniają struktury włosa, ponieważ są transportowane bezpośrednio do samych cebulek włosa dzięki precyzyjnym iniekcjom preparatu. Terapia peptydowa jest stosowana w celu stymulacji porostu włosów. Wspiera aktywnie regenerację skóry, a także pobudza produkcję kolagenu i elastyny w skórze głowy. Wielokierunkowe działanie pozwala na skuteczne leczenie zakoli i łysienia androgenowego. 

Mezoterapia + osocze bogatopłytkowe na włosy

 

Zabiegi na zakola z udziałem osocza bogatopłytkowego praktycznie wykluczają możliwość reakcji alergicznej. Osocze bogatopłytkowe, czyli krwiopochodny preparat zawierający czynniki wzrostu, jest aplikowany w rejon skóry głowy poprzez serię precyzyjnych iniekcji. Zabieg osoczem może być wykonywany z udziałem igły (mezoterapia igłowa) lub specjalnego urządzenia z systemem pulsujących igieł – pena. Komórki i czynniki wzrostu obecne w osoczu inicjują porost włosów – głównie za sprawą stymulacji komórek do odnowy. Osocze bogatopłytkowe na włosy odżywia skórę głowy. Zaletą zabiegu jest zagęszczenie i wzmocnienie włosów. 

 

Sprawdź także: kwas hialuronowy i toksyna botulinowa.



Data aktualizacji:26.01.2024

Icon

Szukaj

+48 600 380 741