Egzema – zmiany skórne objawy i leczenie

Egzema - zmiany skórne

Egzema – zmiany skórne objawy i leczenie

Egzema czyli wyprysk to grupa schorzeń skórnych, które mogą wywoływać stan zapalny skóry oraz zaczerwienienie i świąd. Jednym z rodzajów zmian skórnych spowodowanych egzemą może być Atopowe Zapalenie Skóry (AZS). 

Egzema - zmiany skórne

Egzema – objawy

 

Jak rozpoznać, że zmiany skórne na naszym ciele to egzema? Należy zwrócić uwagę, że wyprysk i jego objawy mogą być różne dla każdego chorego, a tylko lekarz dermatolog Warszawa może wskazać odpowiednie metody leczenia. Egzema zazwyczaj objawia się swędzeniem o różnym natężeniu. Z czasem może się rozwinąć w stan zapalny skóry, szczególnie jeśli swędzenie staje się tak silne, że chorzy rozdrapują zmiany skórne aż do krwi. Takie działanie doprowadza zazwyczaj do powstania stanu zapalnego i nasila egzemę.

Poza tym charakterystyczne objawy egzemy to sucha, łatwo ulegająca podrażnieniom skóra, przebarwienia, szorstkie i łuszczące się plamy, pękające pęcherze i strupy.

Przyczyny egzemy skóry

 

Za główną przyczynę egzemy uważa się niezdolność do naprawy bariery skórnej spowodowaną mutacją w genie zwanym filabryną. Zaburzenia układu immunologicznego powodują, że skóra narażona na czynniki drażniące i alergeny, ma ograniczoną zdolność do naprawy bariery ochronnej. Po dostaniu się alergenów środowiskowych do skóry, aktywują one układ odpornościowy i wywołują stan zapalny, który objawia się swędzeniem i zaczerwienieniem skóry.  Istotne jest, że zmiany skórne charakterystyczne dla egzemy wycofują się nie pozostawiając śladów na skórze, ale przebieg choroby może być różny. Czasem wyprysk pojawia się nagle i szybko znika lub może mieć przebieg przewlekły charakteryzujący się okresami zaostrzenia i remisji.

Diagnostyka i leczenie egzemy

 

Typów egzemy jest wiele, a do jednego z nich zalicza się atopowe zapalenie skóry (AZS). Poza tym można wyróżnić m.in. wyprysk łojotokowy, podudzi, dziecięcy, potnicowy czy kontaktowy. W rozpoznaniu egzemy istotna jest analiza objawów, która powinna być skonsultowana z lekarzem dermatologiem. W przypadku wyprysku spowodowanego czynnikiem zewnętrznym, po ustaleniu np. alergenu wywołującego objawy choroby, leczenie jest łatwiejsze niż w przypadku, kiedy egzema ma podłoże wewnętrzne, a przyczyna jest ciężka do ustalenia.

 

Leczenie egzemy przez dermatolog Warszawa polega zazwyczaj na zastosowaniu leczenia miejscowego, jak i ogólnego. W leczeniu miejscowym stosuje się różnego rodzaju maści ze steroidami, retinoidami i lekami przeciwalergicznymi, a w ogólnym leczeniu egzemy Warszawa podaje się leki przeciwalergiczne, antybiotyki oraz leki przeciwgrzybicze. Przy podłożu alergicznym egzemy kluczowe jest wyeliminowanie czynnika powodującego reakcję uczuleniową. Mogą to być np. niektóre pokarmy, a szczególnie należy unikać  wysoko przetworzonej żywności zawierającej dużą ilość barwników, konserwantów oraz ulepszaczy.

O wyborze metody leczenia decyduje zawsze lekarz dermatolog, a jedną ze skutecznych metod leczenia egzemy są również naświetlania promieniami lasera. 

Laser excimerowy Warszawa

 

Najczęściej do walki z egzemą wykorzystuje się laser excimerowy, który emituje promieniowanie o długości fali 308nm. Emitowane promieniowanie mieści się w zakresie promieniowania ultrafioletowego typu B (UVB), a jego zaletą jest możliwości bardzo precyzyjnego naświetlania wybranych, ograniczonych obszarów skóry, które są objęte procesem chorobowym. Generowany przez laser excimerowy bodziec termiczny prowadzi do kontrolowanego przegrzania skóry i jej uszkodzenia, a następnie stara skóra dotknięta zmianami jest zastępowana nową, zdrową. Podczas laseroterapii, czyli leczeniu egzemy Warszawa dochodzi do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych oraz poprawy napięcia skóry i jej jędrności.

 

Przeczytaj także: Laser erbowo-yagowy z technologią P.L.E.A.S.E.



Data aktualizacji: 17.10.2022

Icon

Szukaj

+48 600 380 741