Dieta dla skóry

Dieta dla skóry

Dieta dla skóry

Dieta oraz sposób życia to czynniki, które mają ogromny wpływ na wygląd oraz zdrowie skóry. Dobrze zbilansowany jadłospis przekłada się na poprawne funkcjonowanie organizmu, lepsze samopoczucie, zdolność nauki i koncentracji oraz wiele innych aspektów. Dlatego warto głębiej przyjrzeć się zależności pomiędzy przyzwyczajeniami żywieniowymi a zdrowiem, młodością oraz atrakcyjnością. Dowiedzmy się, jakie znaczenie dla skóry ma dieta.

Dieta dla skóry

Dieta – jaki ma wpływ na skórę?

 

Dobrostan organizmu człowieka jest uzależniony od wielu czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne, wpływ środowiska, stylu życia oraz diety. Dlatego trudno się dziwić, że wybór produktów spożywczych oraz sposobu żywienia ma ogromny wpływ na zdrowie i wygląd. Choć obecnie rośnie świadomość społeczeństwa w kwestii kosmetologii, medycyny estetycznej oraz stosowanych preparatów kosmetycznych i higienicznych, to nic nie zastąpi poprawnie zbilansowanego jadłospisu. Istotny jest także odpowiedni tryb życia, czyli taki, w którym jest miejsce na aktywność fizyczną, relaks czy zdrową ilość snu, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dieta a młody wygląd skóry

 

Profilaktykę anti-aging warto rozpocząć od kuchni. Wynika to z tego, że źle zbilansowany,  pozbawiony tłuszczów jadłospis może przyczynić się do szybszego starzenia się skóry oraz jej wiotkości. Istotne znaczenie ma także wypijanie odpowiedniej ilości wody. Na nic się zdadzą kremy nawilżające, jeśli regularne nawadnianie się nie należy do codziennych nawyków. Można zauważyć ogromną zależność pomiędzy dietą a młodym wyglądem skóry. To właśnie jadłospis ma duży wpływ na elastyczność oraz jędrność tkanki.  

Uwzględnienie w codziennym żywieniu 5 porcji warzyw i owoców, to norma zalecana przez Światową Organizację Zdrowia. W tych elementach można znaleźć nie tylko witaminy i minerały, ale także antyoksydanty, wspierające układ immunologiczny oraz młody wygląd skóry. Wynika to z tego, że neutralizują one wolne rodniki, które przyczyniają się m.in. do przyspieszenia procesów starzenia. Popularnym przykładem antyoksydantu jest koenzym Q10. Jego źródłem są nasiona sezamu, orzeszki ziemne, szpinak, olej rzepakowy, a także podroby i ryby.

Dieta wspierająca młody wygląd skóry powinna dostarczać witamin i minerałów. Duże znaczenie ma także kolagen, który można znaleźć w produktach zawierających żelatynę, czyli galaretkach – zarówno mięsnych, jak i owocowych. Jego produkcję wspierają również płatki owsiane czy ryż. Należy zadbać również o przyswajalność kolagenu. Tutaj znaczenie ma witamina E, która wspomaga jego usieciowienie. Znajduje się ona w olejach tłoczonych na zimno, orzechach i produktach pełnoziarnistych.

Kolejny aspekt w codziennym żywieniu, który należy uwzględnić to ograniczenie używek. Palenie papierosów oraz nadmierne picie alkoholu to nałogi powodujące negatywne skutki dla zdrowia, pracy mózgu, ale także w dużym stopniu przyśpieszające starzenie się skóry. Do tego wpływają na zmniejszenie się światła naczyń krwionośnych, przez co tkanka jest gorzej ukrwiona.

Warto również wspomnieć o innych czynnikach zewnętrznych, które mają wpływ na młody wygląd skóry. Wykazano, że odpowiednia ilość aktywności fizycznej, regularnego snu oraz zdrowe zarządzanie stresem wpływają pozytywnie na opóźnienie procesów starzenia. Z kolei osoby prowadzące siedzący tryb życia, które są wystawione na nerwowe sytuacje, mogą szybciej u siebie zauważyć zmarszczki czy wiotkość tkanki. 

Dieta a cellulit

 

Cellulit to defekt kosmetyczny, który może dotyczyć nawet 80-90% kobiet. Polega on na nieprawidłowym krążeniu krwi. Błędnym stwierdzeniem jest to, że tylko osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej są narażone na powstawanie tzw. „skórki pomarańczowej”. Tak samo można zaobserwować ją również u pań z drobną sylwetką. Nadmierne spożywanie alkoholu oraz nałogowe palenie papierosów mogą spowodować nadmierną widoczność cellulitu, gdyż wpływają negatywnie na cyrkulację krwi i limfy. Niezbędne jest wdrożenie prawidłowych nawyków, takich jak regularna aktywność fizyczna oraz spożywanie zbilansowanych posiłków. Dieta wspierająca redukcję cellulitu zawiera produkty z polifenolami wspomagającymi układ krążenia, obecnymi np. w jabłkach, winogronach czy zielonej herbacie. 

Zabiegi medycyny estetycznej

– uzupełnienie pielęgnacji

 

Wdrożenie prawidłowo zbilansowanej diety oraz wprowadzenie zdrowych nawyków do codziennej rutyny ma dobroczynny wpływ zarówno na funkcjonowanie organizmu, jak i wygląd skóry. Zabiegi medycyny estetycznej mogą być uzupełnieniem pielęgnacji oraz eliminacji ewentualnych defektów. Wśród procedur odmładzających można wymienić:

Mezoterapię mikroigłową – poprzez wykorzystanie urządzenia, na skórze są wykonywane mikro nakłucia oraz wprowadzane substancje aktywne. Proces ma na celu pobudzić produkcję kolagenu i elastyny, a także naturalną regenerację skóry;

– stosowanie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, które wykorzystuje się w odmładzających zabiegach medycyny estetycznej lub przy korekcji kształtu ust czy owalu twarzy. Wspomagają one także naturalne nawilżenie tkanki;

– laseroterapia przy wykorzystaniu lasera frakcyjnego pozwala na pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu.

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa dla każdej osoby, która chce młodo wyglądać. Zabiegi medycyny estetycznej mogą być stosowane jako jej wsparcie, prowadzące do redukcji defektów estetycznych. 

 

Przeczytaj także: Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?

Piśmiennictwo

 

Tybur, A. Piotrkowska, Antycellulitowe substancje pochodzenia roślinnego  [w:] 

Mamcarz B, Prandecka B. (red.). Medycyna estetyczna w praktyce TOM I, Wydawnictwo Medical Education Sp. z o.o., Warszawa 2010. 

Placek W. (red.), Dieta w chorobach skóry, Wydawnictwo Czelej, Lublin 201.5



Data aktualizacji:20.11.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741