Czym jest trychologia?

Czym jest trychologia

Czym jest trychologia?

Czym się zajmuje, jak przebiega diagnostyka i jakie są najpopularniejsze zabiegi na wypadanie włosów oferowane w naszej klinice? 

Czym jest trychologia

Trychologia – definicja

 

Trychologia to dziedzina zajmująca się leczeniem chorób włosów i patologiami skóry głowy. Nazwa została zaczerpnięta od greckiego słowa „trikhos” oznaczającego włos. Jest to specjalizacja, która bardzo często gości w klinikach medycyny estetycznej i gabinetach kosmetologicznych, bo duża rzesza pacjentów boryka się z wyżej wymienionymi problemami. Trycholog posiada gruntowną, interdyscyplinarną wiedzę z zakresu wielu dziedzin: dermatologii, patofizjologii, medycyny ogólnej, dietetyki. Trychologią może zajmować się kosmetolog, dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej. 

Jak wygląda badanie u trychologa?

 

Podstawą wizyty u trychologa jest wywiad medyczny. Opiera się na zadawaniu pytań, które mają doprowadzić do postawienia diagnozy. W drugim etapie trycholog wykonuje szereg badań. Pacjent powinien się do nich stosowanie przygotować – nie należy nakładać na włosy żelu, pianki, ani żadnych odżywek – włosy powinny być czyste. Pierwszym badaniem trychologicznym jest trichoskopia – jej podstawą jest wielokrotne fotografowanie skóry głowy na potylicy, nad czołem i po bokach głowy. Obejrzenie zdjęć w dużym powiększeniu pozwala na postawienie diagnozy w kierunku łysienia. 

Drugą metodą diagnostyczną jest trichogram – polega na pobraniu 100,150 włosów z cebulkami i obejrzeniu ich pod mikroskopem. Dzięki badaniu można określić genezę łysienia i zaproponować adekwatne leczenie. Trycholog może też oglądać skórę głowy w 400-krotnym powiększeniu z pomocą kamerki trychologicznej. Z kolei analiza pierwiastkowa zbiera informacje dotyczące włosa i pozwala stwierdzić, czy nie doszło do zatrucia metalami ciężkimi. 

Jakimi chorobami i dolegliwościami

zajmuje się trychologia?

 

Trycholog leczy bardzo szerokie spektrum chorób i schorzeń związanych z włosami oraz skórą głowy. Główne problemy, z jakimi przychodzą pacjenci do specjalisty, to różne rodzaje łysienia: androgenowe, telogenowe, łojotokowe, plackowate. Trychologia diagnozuje i szuka przyczyn nadmiernego wypadania włosów czy leczy wszelkie zaburzenia związane włosami. Wskazaniem do wizyty u trychologa jest podrażnienie czy swędzenie skóry głowy oraz podejrzenie chorób: atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, łojotok, grzybicy skóry głowy. Trychologia zajmuje się leczeniem różnych odmian łupieżu – tłustego, suchego, pstrego. 

Trycholog – popularne zabiegi na wypadanie włosów w Kaczyńscy Clinic

 

Na konsultacji każdy pacjent przechodzi gruntowny wywiad lekarski. Rozmowa z pacjentem oraz przeprowadzenie szerokiej diagnostyki trychologicznej umożliwia postawienie diagnozy i dobranie odpowiedniego leczenia. Podstawą terapii u trychologa jest podawanie preparatów zewnętrznych takich jak: leki miejscowo nakładane na skórę,  wyciągi ziołowe czy olejki lecznicze. Stosuje się leki doustne oraz zaleca odpowiednią pielęgnację włosów. W leczeniu wypadania włosów czy innych chorób związanych ze skórą głowy stosuje się zabiegi o potwierdzonych naukowo efektach. Do każdego zabiegu pacjent musi zostać zakwalifikowany po odrzuceniu przeciwwskazań. 

Złotym standardem leczenia łysienia jest mezoterapia skóry głowy z udziałem krwiopochodnych substancji: osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej. Iniekcje w skórę głowy, poddanej obróbce krwi żylnej pacjenta, stymulują procesy regeneracyjne tkanek, odżywiają skórę głowy i prowadzą do wydłużenia fazy anagenu. Podawanie fibryny bogatopłytkowej wspiera regenerację cebulek włosów i odbudowę mieszków włosowych oraz przyczynia się do poprawy wytrzymałości włosów. Mezoterapia skóry głowy stanowi skuteczną odpowiedź na łysienie telogenowe, androgenowe czy łojotokowe zapalenie skóry. Osocze często zastępuje się koktajlami z udziałem substancji tj. peptydy biomimetyczne, witamina B5, kwas hialuronowy, kofeina, koenzymy, mikroelementy.  

Tradycyjną strzykawkę z igłą do mezoterapii często zastępuje się opatentowanym penem, wyposażonym w system pulsujących igieł. Terapia łącząca mikronakłuwanie i egzosomy przynosi pozytywne rezultaty w leczeniu łysienia. Specjalnie wyizolowane egzosomy zawierają 10 czynników wzrostu dla włosów, białka i 30 rodzajów składników odżywczych jak: biotyna, tripeptyd miedziany. Egzosomy niwelują skutki nadmiernego wypadania włosów, stymulując je do wzrostu poprzez aktywny udział w regeneracji uszkodzonych i uśpionych mieszków włosowych.  Do zabiegów na włosy zalicza się również karboksyterapia, która opiera się na śródskórnych iniekcjach dwutlenku węgla. Zabieg prowadzi do wzmocnienia i regeneracji cebulek włosowych oraz zahamowania wypadania włosów. 



Data aktualizacji: 08.01.2024

Icon

Szukaj

+48 600 380 741