Jak usunąć tatuaż?

Czy można całkowicie usunąć tatuaż

Jak usunąć tatuaż?

Czy można całkowicie usunąć tatuaż? Kiedyś mówiono, że tatuaż jest na całe życie. To stwierdzenie na przestrzeni ostatniej dekady trochę się zdezaktualizowało, a to za sprawą dynamicznego rozwoju medycyny estetycznej. Pacjenci decydują się na usunięcie tatuażu laserem, gdy efekt pracy tatuatora jest niezgodny z oczekiwaniami lub gdy wykorzystane barwniki zaczynają blaknąć, a kontury tatuażu rozmywać się. Dlatego coraz większą popularność zyskuje zabieg laserowego usuwania barwnika. Dowiedzmy się, jak wygląda proces laserowego usuwania tatuażu w gabinecie medycyny estetycznej. 

Czy można całkowicie usunąć tatuaż

Usuwanie tatuażu laserem Q- SWITCH – jak wygląda?

 

Głównym wskazaniem do zabiegu laserowego usunięcia tatuażu są względy estetyczne. Wzór wykonany lata wcześniej, może przestać się podobać, a nawet być przykrą pamiątką. Dlatego wiele osób decyduje się na zabieg laserowe usuwanie tatuażu, tak by znowu dobrze poczuć się w swojej skórze. Dużą popularnością w tym zakresie cieszy się wykorzystanie laseroterapii, a dokładniej lasera Q-SWITCH. Polega on na wykorzystaniu fal o długości 532 nm i 1634 nm. Charakteryzują się one mocnymi i krótkimi impulsami. Wskutek ich działania można zaobserwować rozbicie cząsteczek pigmentu. Urządzenie do emisji lasera Q-SWITCH jest wyposażone w specjalną głowicę chłodzącą, która ogranicza uczucie dyskomfortu. W trakcie zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej możliwe jest także zastosowanie kremu znieczulającego, który pozwala na zwiększenie komfortu pacjenta. 

Warto wiedzieć, że liczba zabiegów laserowego usuwania tatuażu jest zależna od rodzaju tatuażu, jego rozmiarów, stanu skóry pacjenta oraz wykorzystanych barwników. Zanim dojdzie do laserowego usuwania tatuażu, przeprowadzana jest próba, pozwalająca na ocenę wrażliwości tkanki, aby zabieg był jak najbezpieczniejszy dla pacjenta. Pacjent jest kwalifikowany do zabiegu, po odrzuceniu przeciwwskazań. Do zabiegu laserowego usuwania tatuażu nie zostaną zakwalifikowane osoby ciężarne, przyjmujące leki i zioła fotouczulające, a także te, które cierpią na:

– nowotwory i choroby autoimmunologiczne,

– niewyrównaną cukrzycę,

– skłonność do powstawania bliznowców,

– infekcję wirusowe i bakteryjne,

– niewygojony tatuaż,

– aktywną opryszczkę.

Pacjent przed zabiegiem powinien pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do laseroterapii, gdyż nie można jej wykonywać na świeżo opalonej skórze. Duże znaczenie ma także rekonwalescencja. Po laserowym usunięciu tatuażu należy zabezpieczać skórę blokerem promieni UV przez okres zalecony przez lekarza, a także unikać sauny i długotrwałego moczenia obszaru zabiegowego w gorącej wodzie.

Laserowe usuwanie tatuażu – czy można go całkowicie zlikwidować?

 

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwe całkowite usunięcie tatuażu. Warto wiedzieć, że rezultat zabiegowy jest zależny od wielu czynników:

– rodzaju tatuażu

Duże znaczenie w skuteczności laserowego usuwania tatuażu ma technika i metoda wykorzystana do jego stworzenia. Przy profesjonalnych pigmentacjach można przewidzieć efekt laseroterapii, jednak w przypadku amatorskich wzorów, jest to znacznie trudniejsze.

– rozmiaru

Im większy rozmiar pigmentacji, tym trudniejsze będzie jego usunięcie.

– wykorzystanych barwników

Co do zasady można przyjąć, że im jaśniejsza jest pigmentacja, tym jej usunięcie będzie przebiegać sprawniej. Natomiast ciemne lub kolorowe tatuaże wymagają większej liczby sesji laseroterapii.

Zawsze istnieje ryzyko pozostania blizn po zabiegu usunięcia tatuażu – jest to w dużej mierze zależne od metody wykonania wzoru oraz naturalnych predyspozycji skóry. Do normalnych objawów należy również czasowa zmiana faktury tkanki po laseroterapii. W zasadzie każdy tatuaż można usunąć laserowo, jednak ilość zabiegów do osiągnięcia efektu terapeutycznego będzie uzależniony od indywidualnych wskazań. 



Data aktualizacji:9.12.2022

Icon

Szukaj

+48 600 380 741