Czy laserowe usuwanie blizn jest skuteczne?

Czy laserowe usuwanie blizn jest skuteczne

Czy laserowe usuwanie blizn jest skuteczne?

Laser frakcyjny CO2 wywołuje kolumny mikrouszkodzeń w skórze, powodując tym samym produkcję nowego kolagenu i regenerację skóry. Liczne badania naukowe potwierdzają jego skuteczność w usuwaniu blizn potrądzikowych czy pooperacyjnych. Dowiedz się, czy laserowe usuwanie blizn jest skuteczne.

Czy laserowe usuwanie blizn jest skuteczne

Jak działa laser na blizny?

Czy laserowe usuwanie blizn jest skuteczne?

 

Laser frakcyjny CO2 powoduje w skórze mikrourazy – to one stymulują skórę do odbudowy i regeneracji. Zachodzi zjawisko selektywnej fototermolizy – mikrowiązka lasera tworzy tysiące mikroskopijnych kolumn uszkodzenia termicznego. Te uszkodzenia, określane również mianem strefy mikrotermalnej MTZ (micro termal zones) stymulują skórę do produkcji nowego kolagenu – w konsekwencji stara, chora skóra zastępowana jest nową.

Laser frakcyjny CO2 działa punktowo, to znaczy, że precyzyjnie trafia tylko w obszar blizny potrądzikowej lub pooperacyjnej, a okalające ją tkanki pozostają nietknięte. Obszary zdrowej skóry odgrywają dużą rolę w procesie uruchomienia regeneracji. Wiązka lasera jest pochłaniana przez wodę, która ulega podgrzaniu i odparowuje. Laser na blizny w bezpieczny sposób uruchamia procesy gojenia – powstają nowe komórki, a po około dwóch tygodniach pojawia się nowe tkanka jednocześnie zmniejszając wszystkie rodzaje blizn. Lekarz dobiera  odpowiednią długość fali i gęstość energii, dlatego laserowe usuwanie blizn jest bezpieczne  i komfortowe dla pacjentów. Lasery frakcyjne zdominowały medycynę estetyczną ze względu na efektywność, małoinwazyjność czy certyfikaty FDA i CE, które posiadają lasery w naszej klinice. 

Laser frakcyjny – przebieg zabiegu

w klinice medycyny estetycznej w Warszawie

 

Pacjent kwalifikowany jest do zabiegu laserowego usuwania blizn potrądzikowych/pooperacyjnych/pourazowych po odrzuceniu przeciwwskazań tj. ciąża i laktacja, aktywne nowotwory i stany zapalne, niewyrównana cukrzyca, spożywanie ziół światłouczulających, padaczka, świeża opalenizna. Lekarz przykłada głowicę do  skóry. Wiązka dociera do głębokich warstw skóry, czego skutkiem jest wywołanie procesów regeneracyjnych. Stymuluje również skórę do produkcji nowego kolagenu. Zaleca się serię od 3 do 6 zabiegów, aby zniwelować, a nawet pozbyć się blizn – po trądziku czy pooperacyjnych. 

Wskazania – laserowe usuwanie blizn

 

Laseroterapia wykazuje pożądane efekty terapeutyczne w leczeniu różnych rodzajów blizn. Przedmiotem leczenia mogą być blizny pourazowe, blizny pooperacyjne (hipertroficzne) czy pooparzeniowe. Bardzo często laser jest wykorzystywany w leczeniu blizn potrądzikowych, których przyczyną jest stan zapalny wywołany przez trądzik. W gabinecie można usunąć blizny keloidowe, które są wynikiem nadprodukcji kolagenu i różnorakich urazów. Z powodzeniem usuwa się także blizny po ospie wietrznej. 

Usuwanie blizn laserem – efekty potwierdzone badaniami

 

W badaniu przeprowadzonym przez R. Abdel Haya, które obejmowało łącznie 24 badań z udziałem 789 pacjentów wykazano, że użycie lasera frakcyjnego wyróżnia się większą skutecznością od lasera nieablacyjnego (współczynnik ryzyka RR 4,00; 95% przedział ufności CI: 1,25 do 12,84; n = 64). Terapia z zastosowaniem lasera frakcyjnego wyróżniała się mniejszym ryzykiem wystąpienia przebarwień w porównaniu z terapią laserem nieablacyjnym. 

W innym badaniu poświęconym bliznom pooparzeniowym (S. Lee), 11 pacjentów poddano 10 sesjom z wykorzystaniem lasera frakcyjnego w 5 tygodniowych odstępach czasu. Pacjenci odznaczali się wyraźnymi bliznami pooparzeniowymi i zastosowano względem nich metodę usuwania blizn laserem. Efekty badania potwierdziły poprawę kliniczną w zakresie blizn. Przeprowadzono badanie histopatologiczne i użyto skali VSS. Pacjenci zyskali lepszą jędrność i elastyczność skóry. Inne badanie (I. Majid i S. Imran) dotyczyło blizn potrądzikowych. Wykazało, że usuwanie blizn laserem jest skuteczne przy minimalnym ryzyku działań niepożądanych. 

Inne metody na usuwanie blizn

w klinice medycyny estetycznej – Warszawa

 

Laser to nie jedyne rozwiązanie na szpecące wygląd czy obniżające poczucie własnej wartości blizny. Dysponujemy szerokim spektrum innowacyjnych technik zabiegowych, które równie skutecznie mogą niwelować blizny co usuwanie za pośrednictwem promieniowania laserowego. Radiofrekwencja mikroigłowa – to technologia łącząca  mezoterapię mikroigłową z emisją fal elektromagnetycznych. Izolowane igły urządzenia z systemem monitoringu skóry i sztucznej inteligencji doprowadzają do kontrolowanych mikrourazów. Efektem radiofrekwencji mikroigłowej jest stymulacja nowego kolagenu, co ma kluczowe znaczenie w redukcji blizn. 

Osocze bogatopłytkowe to kolejny zabieg, który w połączeniu z laserowym usuwaniem blizn potrądzikowych czy pooperacyjnych przynosi zadowalające rezultaty. Na blizny, osocze często łączy się z laseroterapią – po naświetlaniu skóry laserem, pacjentowi nakłada się maskę z osocza. Osocze bogatopłytkowe jest autologicznym preparatem pobranym z krwi obwodowej. Po odpowiednim odwirowaniu i wydzieleniu trombocytów oraz komórek macierzystych powstaje osocze o działaniu terapeutycznym. Podane drogą mezoterapii wywołuje proces odnowy skóry poprzez stymulację kolagenu. Poprawia się mikrokrążenie, a osocze na blizny uruchamia proces namnażania i dojrzewania nowych komórek naskórka. 

Trzecią z możliwości jest podcinanie blizn – zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu. Chirurg po odrzuceniu przeciwwskazań wprowadza igłę pod skórę, rozcinając zrost. Blizna ulega wypłaszczeniu, a zasada działania jest podobna jak przy innych zabiegach – następuje pobudzenie tkanki do zwłóknienia. Często podcinanie blizn wieńczy podanie wypełniacza – kwasu hialuronowego.  



Data aktualizacji: 18.10.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741