NAJCZĘSTSZE PYTANIA NA TEMAT ZABIEGÓW LASEROWYCH

Zabiegi laserowe, choć wydają się być przetestowane pod każdym możliwym kątem, u pacjentek wciąż budzą wiele wątpliwości. Niesprawdzone informacje i obiegowe opinie sprawiły, że niejednokrotnie powiela się mity mające niewiele wspólnego z rzeczywistością. Ile w nich prawdy i o co pytają pacjentki przed poddaniem się zabiegom laserowym?

 

Z jednej strony daje się słyszeć, że laser jest w stanie rozwiązać niemal wszystkie problemy, z drugiej – że nie jest to zabieg dla każdego. Niepewność daje oczywisty skutek w postaci szeregu pytań, na jakie lekarze medycyny estetycznej starają się odpowiedzieć już podczas pierwszego spotkania z pacjentką. Jakich wskazówek można się spodziewać w czasie pierwszej wizyty i jak najczęstsze wątpliwości na temat zabiegów laserowych rozwiewa dr Krzysztof Kaczyński?

 

Czy zabiegi laserowe są bolesne?

 

Na to pytanie nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to, co jedną kobietę będzie bolało, inna może odczuwać jako delikatny dyskomfort. Wszystko zależy bowiem od progu bólu, ale faktem jest, że większość osób poddających się zabiegom laserowym opisuje je później jako bezbolesne. Aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia, przed zabiegiem stosowany jest jednak zawsze krem znieczulający.

 

Czy zabiegi laserowe są dla każdego?

 

Chociaż zabiegi laserowe uchodzą za bezpieczne, jak w każdym przypadku, tak i tu istnieją pewne przeciwwskazania. Nie mogą się im poddawać kobiety w ciąży ani karmiące piersią oraz osoby z chorobami nowotworowymi, chorujące na padaczkę czy stosujące leki światłouczulające. Dodatkowo w leczonym obszarze nie mogą występować zmiany bakteryjne i wirusowe, natomiast w przypadku łuszczycy i bielactwa należy rozważyć, czy korzyści z przeprowadzenia zabiegu są warte ryzyka.

 

Jak wiele zabiegów laserowych należy wykonać?

 

Wiara w skuteczność zabiegów laserowych nie jest niczym złym, ale wychodzenie z założenia, że zaledwie jedno powtórzenie zniweluje wszystkie niedoskonałości, jest ogromnym błędem. Dla osiągnięcia zadowalających efektów konieczne jest przeprowadzenie całej serii (częstotliwość powtórzeń w każdym przypadku dobierana jest przez lekarza), szczególnie, jeśli celem jest zniwelowanie zmarszczek, przebarwień bądź blizn.

 

Czy laser można stosować przez cały rok?

 

Nie bez powodu przyjmuje się, że zabiegi laserowe powinno przeprowadzać się głównie jesienią i zimą, kiedy promieniowanie słoneczne nie jest tak intensywne. Po ich wykonaniu skóra jest zdecydowanie bardziej wrażliwa, dlatego wystawianie jej na słońce może doprowadzić do przebarwień. Nie ma jednak powodów, by wiosną czy latem nie poddawać się zabiegom na obszarach bardziej osłoniętych typu plecy, brzuch i pośladki.

 

Czy wszystkie lasery działają tak samo?

 

Gdyby wszystkie lasery działały tak samo, na rynku nie istniałoby tak wiele urządzeń dedykowanych różnym problemom. Bazują one przede wszystkim na różnych długościach fal i czasie trwania impulsów. Niektóre lasery są idealne do depilacji, ale zabiegi odmładzające, usuwanie przebarwień, naczynek czy rozstępów przeprowadza się już innymi urządzeniami. To zresztą dowodzi, że lasery dają naprawdę wiele możliwości, które dekadę, dwie temu zapewniały jedynie znacznie bardziej inwazyjne procedury.

 

Jak pielęgnować skórę po zabiegu laserowym?

 

Czy po zabiegu będę mogła nakładać makijaż? Których kosmetyków powinnam unikać? Jakie produkty obligatoryjnie należy stosować? Takie pytania przychodzą na myśl tym pacjentkom, które zabiegi laserowe mają już za sobą. Otóż w ramach pielęgnacji pozabiegowej konieczne jest stosowanie produktów z filtrem SPF 50+, które zapobiegają pojawieniu się przebarwień. Wrażliwa po leczeniu laserem skóra jest także bardziej podatna na podrażnienia, dlatego zaleca się, aby na kilka dni zrezygnować z mydła oraz kosmetyków zawierających alkohol.